GOLVUR, Severin Ebbeltoft, Jönköping. Empire, 1800-talets första hälft.
Med spelverk, ej funktionstestad. Rakt fodral i mahogny, höjd ca 255 cm. Pendel och lod medföljer.
Ej funktionstestad, slitage, sprickor. Nyckel saknas.
E Sidenbladh, Urmakare i Sverige, sid 48.