Betsad trästomme med korslagda ben. Klädsel i färgat skinn med dyna i manchester. Dekor av pärlspik. Höjd ca 45 cm.
Bruksslitage, skinn med färgbortfall, fläckar, några skador, mindre sprickor. Två pärlspikar saknas. Delvis senare klädsel samt senare, något avvikande pärlspikar.