Invändigt förgylld. Konande på rund kälad fot. På livet svisselerad bladdekor, samt under öppen krona lagerkrans och initialerna NPS KCD 1838. Höjd ca 17 cm.
Förgyllning med smärre slitage. Fot och mynning med smärre tryckskada.