SKRIVSKÅP, senbarockstil, 1900-tal.
Fanerad i olika träslag med bla mahogny. Svängt krön. Överdel med glasade dörrpar med bakomliggande hyllor samt snedklaff med 8 bakomliggande lådor. Svängd underdel med 6 lådor. Bredd 125, djup 60, höjd ca 216 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage, repor, fanerskador, torrsprickor, löst sittande lister. Förstärkt.