Lackerad plåt. Coca Colas logotyp i relief. Invändigt en lös låda. Längd 46 cm, bredd 32 cm, höjd ca 45 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Bucklor. Färgbortfall. Avlagringar och rost. Skador och lagningar, bl a i form av ifylld färg. Invändigt viss odör.