FREDERIKA BREMER, akvarellerad teckning, monogramsign, 1800-talets första hälft.
Porträtt föreställande Friherrinnan Ebba Fredrika Charlotta Ruuth (1802-1887) gift med Friherre Casper Wilhelm Ehrenborgh (1786-1844). Bildstorlek 11 x 15,5 cm. Samtida ram av mässing.
Blekt. Gulnad med fläckar, ej examinerad ur ram. Ramen saknar två ornament, bucklor.