CAFÉBORD, art deco, 1920/30-tal.
Bl.a björk. Kvadratisk skiva med intarsia föreställande fåglar samt lutaspelande kvinna, cylinderformat skaft, rund profilerad fot. Längd ca 52 cm, bredd ca 52 cm, höjd ca 56 cm.
Slitage. Märken. Krackelyr, repor.