Rektangulärt. Buktande form med konturerad och profilerad kant, gångjärnsförsett lock, rundade hörn. Invändigt förgyllt. Längd ca 16 cm, bredd ca 12 cm, höjd ca 7,5 cm.
Bruksslitage. Fläckar, repor, märken. Sliten förgyllning.