ANDERS ZORN, etsning, signerad och otydligt daterad i plåten 1917.
"Al". Bildstorlek 17, 3 x 11, 9.
Ej examinerad ur ram. Gulnad. Obetydlig fläck/märke uppe i vänstra hörnet.
Hjert, Bertil & Hjert, Svenolof: Zorn, etsningar, en komplett katalog, Uppsala 1980, nr. 282.
Lidbeck, Sven: Anders Zorn, Etchings, Catalogue Raisonné 2007. States & Editions 1883-1920, Stockholm 2007, nr. ZG 277 (s. 322).