W HOFFMAN, olja på pannå, signerad Stettin och daterad 1937.

Båtar vid kaj. 35 x 49 cm. M/S Vaalaren var ett svenskt lastfartyg som försvann i Nordatlanten efter torpedanfall av tyska ubåtar på dess konvoj efter 5 april 1943.

Någon mindre repa.

Lähtöhinta
4 000 SEK