Kaffekanna med handtag och knopp i svärtat trä, höjd ca 22 cm. Gräddkanna samt sockerskål, höjd ca 12 cm. Invändig förgyllning.
Förgyllning ställvis sliten. Bruksslitage. Färgbortfall på träknoppar.