Förgylld. Rik dekor av bland annat typanonformat krön. Har från början ej hört samman. Konsolbord med ljusmarmorskiva. Konsolbordets längd ca 59, bredd ca 27, höjd ca 77 cm.
Slitage, repor och märken. Mindre skador. Mindre renovering. Del av bakstycke saknas.