Rund form med rikt skuren dekor, förgyllda. Ljushållare i mässing, möjligen ej tillhörande. Höjd 50, bredd 37.
Bruksslitage, möjligen ej tillhörande ljushållare, förgyllning saknas på ngt ställe.