Tre koppar med två fat samt ett skålfat. Polykrom dekor av Lood i Smålands adelsvapen, introducerad 1627 och utdöd år 1786. Höjd kopp med fat 5,5 cm.
Bruksslitage, små nagg. Sprickor, lagningar och dekorbortfall.