Brons, delvis förgylld. Dekor av sfinxer och jaktscener. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Krönt av Diana, jaktens gudinna. Bredd ca 31,5, djup ca 12, höjd ca 45 cm. Nyckel finns.
Urhuset saknar bakstycket samt urtavlan saknar glas. Senare plakett à tergo med govågravyr. Ytslitage, repor, anlupen, urtavla med mindre nagg och krackelyrer. Ej funktionstestad. Ett ben sitter något löst, ett ben med senare stadga.