Sex glas, karaff och kanna med målad dekor av blommor. Bricka i bemålat trä. Glasdelarnas höjd 10,5- 14 cm, brickans längd 45 cm.
Bruksslitage. Mindre färgbortfall på glas. Ett större nagg på glas och ett mindre på karaff. Bricka med krackelyrer och färgbortfall.