Målat. Två lådor. Raka avsmalnande ben. Märkt Jakobssons, Säffle, Bröderna Jakobssons Fabriks AB. Bredd 95. Djup 50. Höjd 77 cm.
Hårt slitage och färgbortfall. Repor och märken. Avslag. Borrhål. Fläckar. Nyckel saknas.