BYRÅ, Gustaviansk stil, sent 1800-tal.
Gråmålad. Tre lådvarv, avfasade kannelerade hörn. Bredd 118, djup 47 cm, höjd 90 cm.
Slitage, renoverad kompletterad senare bemålning, lås saknas, tröga lådor. Nyckel saknas.