TAVELRAM, Senempire, 1800-talets mitt.
Förgylld. Dekor av palmetter. Hörn med rocailler och fleuroner. Innermått 55 x 42,5. Yttermått 62 x 51cm.
Bruksslitage. Borrhål efter namnbricka. Sprickor. Ett hörn med en bit förgyllning borta.