Fanerad i ek. Skuren dekor. Genombrutet krön. Urtavla med arabiska siffror. Lod och pendel medföljer. Höjd ca 127 cm. Nyckel finns.
Sedvanligt ytslitage, sprickor, mindre stötmärken, glas med nagg och avslag. Senare gångjärn.