Stigbyglar av trä med skuren dekor, öglor av järn, läderband. Höjd 20,5. Sporrar av stål med inlagd dekor. Längd 23 cm.
Slitage, anlöpningar. Stigbyglarna med sprickor och enstaka lagning/förstärkning.