KANDELABER, mässing, jugend, Skultuna, 1900-talets början.
Skultuna No 20. I form av patron med tre växt- och volutornamenterade ljusarmar, rund profilerad fot. Höjd ca 55 cm.
Slitage. Fläckar, repor, smärre anlöpningar.