PARTI MUMINFIGURER Atelier Fauni SAMT BÖCKER, 13 delar, 1950-60-tal.

Sju figurer varav bla Mumintrollet, Lilla My, Sniff, Hattifnatt, Snusmumriken. Höjd 5-16 cm.
Trollvinter, Gebers, Helsingfors 1957, Muminpappans bravader skrivna av honom själv, Gebers, Helsingfors 1961, Mumintrollet 2, Gebers, Malmö 1957, Mumintrollet 3, Malmö 1958, Mumintrollet 4, Gebers, Malmö 1958, Mumintrollet 7, Gebers, Malmö 1963. Inbundna med klotrygg och illustrerade kartongpärmar.

Slitage, fläckar, någon figur saknar detalj samt har mindre skador, böckerna ej genomgångna, några med smärre hörnskador på bokbanden.

Lähtöhinta
8 000 SEK