STOLAR, ett par, Gustavianska, tidigt 1800-tal.
sk Skrattstolar. Genombruten rygg med skuren dekor. Lösa stoppade sitsar. Kopplade ben i h-kryss.
Slitage, repor och märken. Renoverade och kompletterade, bland annat senare bemålning.