Robert Thegerström

(Ruotsi, 1857-1919)
Robert Thegerström
(Ruotsi, 1857-1919)

ROBERT THEGERSTRÖM, Kol på papper, Signerad ”Robert Thegerström” och approberad ”Nov. 1878”

Studie av en naken man bärande en stor sten sedd snett bakifrån. 75.5 x 54.5cm

Ej examinerad ur ram. Smärre gulnad. Fläckar. Veck. Nålhål.

Alkuperä - Provenienssi

Elin Thegerström (1865-1935), neé Lamm, konstnärens hustru; därefter i arv inom familjen till 2014

Muut tiedot

Konstundervisningens bas på Konstakademien var studier av Antik, Anatomi och levande modell. Bland professorernas uppgifter var att ”ställa modellen”, alltså bestämma de poser som eleverna skulle teckna av, och sedan kommentera arbetet. Bevarade modellstudier från 1800-talet bär vanligtvis lärarens signatur som ett tecken på godkännande (utst. kat., Konstakademien, Akademien & Eleverna, 15 februari-23 mars 2014, s. 26). Denna studie är i detta sammanhang ovanlig. Modellens pose utgör inte huvudintresset, utan musklernas spel på hans nakna kropp. Genom att låta modellen hålla ett mycket tungt föremål, spänns musklerna i kroppen. Avsikten var således att konstnären skulle ges möjlighet att studera ansträngda musklers påverkan på den manliga kroppen.

Lähtöhinta
10 000 SEK