För officer vid infanteriet. Fäste i förgylld mässing. Dekor av lejonhuvud och lilla riksvapnet. Klinga med dekor "Konungen och Fäderneslandet". Märkt; GE. SVALLING, ROSENFORS". Svärtad balja, efter 1912. Sabelns längd 99 cm.
Sliten förgyllning på bladet. Bruksslitage. Repor.