Rotfaner. Inläggningar av metall och pärlemor. Tudelad insida. Fyra kulfötter av mässing. Längd 21. Bredd 14. Höjd 14 cm.
Slitage. Några sprickor. En lockknopp saknas. Smärre fanerskador. Nycklar saknas. Nyckel saknas.