BYRÅ. Rokoko. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft.
Fanerad med valnöt och fruktträ. Beslag av förgylld mässing. Tre lådvarv Profilerad skiva av kalksten. Bredd 99 cm, djup 56 cm höjd 85 cm.
Slitage, retucherad ej ursprunglig skriva, , fanérskador, senare lås utbytta delar. Nyckel saknas.
Grönsö Slott