AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur, gumma med kaffpanna, stämpelsignerd.
Snidat och delvis bemålat trä. Stämpelsignerad "Axel Petersson 'Döderhultarn' Oskarshamn". Höjd 27 cm.
Slitage, limmade skor, kaffepannans pip skadad.