SPEGEL, gustaviansk, Johan Åkerblad och Anders Öberg, Stockholm, 1781-1791.
Bronserad. Ram med dekor av pärlstav. Genombrutet krön med bl a bandrosett och eklöv. Tvådelat kvicksilverfolierat spegelglas. Otydligt stämplad med Stockholms Hallstämpel. Signerad IÅ för Johan Åkerblad (1728-1799), mästare i Stockholm samt AÖB för Anders Öberg (1734- ?), ramsnickare och bildhuggare i Stockholm. Öberg var anlitad av Åkerblad 1781- 1791. Längd ca 141 cm, bredd ca 53 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Glas anlupet samt med skador. Renoverad, kompletterad samt lagad. Senare bronsering. Sprickor, skador och dekorbortfall.