ROBERT THEGERSTRÖM, skissbok med 31 blad. Daterad 1901.
Innehåller bl. a. studier till ett porträtt av Signe Trygger samt en avteckning av Richard Berghs kända målning "Konstnärsförbundes styrelse" från 1903. Några blad otecknade. Bladstorlek 17,8 x 25,3 cm.
Smärre slitage och fläckar. Lätt röklukt.
I familjen Thegerströms ägo till 2014.