Fanerat med mahogny. Tudelad central pelarfot. Fyrdelad fotplatta med fotavslutningar av hjultrissor. En iläggsskiva med sarg à 70 cm. Diameter 114. Total längd utdragbart ca 515. Höjd 76 cm.
Något fläckade skivor. Repor och märken. Några torrsprickor.