SPEGEL, empire, Söderhamns hallstämpel, 1800-talets första hälft.
Rak form, glasade, gouacher i över och nederdel en med herrgårdsscen med figurer samt stjärna med flankerande rosenkvistar, pastellagedekor, äldre glas. Höjd 54cm.
Gulnad. Slitage. Färgbortfall. Målningar med fläckar och skador, blekta