ROBERT THEGERSTRÖM, skissbok med 65 blad. Signerad och daterad 15/6 1894.
Innehåller bl. a. landskapsstudier från Dalarö, ett självporträtt samt porträtt av kompositören Hugo Alfvén, konsthistorikern Tor Hedberg, John Forsell, Lennart Lundberg och Elin Thegerström (daterat 1/3 06). Vissa blad otecknade. Bladstorlek 8,3 x 14,3 cm.
Smärre slitage och enstaka fläckar. Röklukt.
I familjen Thegerströms ägo till 2014.