Robert Thegerström

(Ruotsi, 1857-1919)
Robert Thegerström
(Ruotsi, 1857-1919)

ROBERT THEGERSTRÖM, skissbok med 65 blad. Signerad och daterad 15/6 1894.

Innehåller bl. a. landskapsstudier från Dalarö, ett självporträtt samt porträtt av kompositören Hugo Alfvén, konsthistorikern Tor Hedberg, John Forsell, Lennart Lundberg och Elin Thegerström (daterat 1/3 06). Vissa blad otecknade. Bladstorlek 8,3 x 14,3 cm.

Smärre slitage och enstaka fläckar. Röklukt.

Alkuperä - Provenienssi

I familjen Thegerströms ägo till 2014.

Lähtöhinta
4 000 SEK