TAKAMPEL, empire, 1800-talets första hälft.
För sex ljus, patinerad och förgylld brons. Ljusarmar i form av örnhuvuden, ljushållare i form av eldsflammor med löstagbara ljusmanschetter, palmetter, avslutande knopp i form av druvklase, takfäste med dekordel i patinerad och förgylld brons med avslutande knopp. Höjd ca22cm, resp ca17cm. Diameter 41cm.
Borrad för el. Dekordel saknas. Repor. Slitage. Anlöpning.