"Till minne af olympiska spelen i Stockholm 1912". Dekor av Zeus med Stockholm i bakgrunden, formgiven av Erik Lindberg. Diameter 50, 9 mm, vikt 45, 2 gram.
Slitage. Repor, märken.
Vaughtons i Birmingham tillverkade medaljerna, denna version är i en tennlegering och gjordes i 6000 exemplar. Syftet var att delas ut till alla deltagare som var med och arrangerade OS 1912.