Sju tallrikar samt skål. Vitglaserad med dekor av röd kräftor.
Bruksslitage, krackelyrer, missfärgningar, små nagg. Skålen med bottensprickor. En tallrik med flisa samt spricka samt en tallrik med enbart spricka.