Kongl Svenska Patriotiska Sällskapet med fem ihopvikta kartor och tabeller, tryckt hos Joh Georg Lange, 1776. Skinnband. Skånes Historia, första häftet, tryckt hos Lundblad, Lund 1891. Häfte.
Slitage. Några fläckar. Häfte med pappersskador. Ej genomgångna.