Fanerad med olika träslag, bland annat mahogny. Två glasade dörrar, bakomliggande hyllplan. Marmorskiva. Bredd 101, djup 40, höjd 134,5cm.
Bruksslitage. Fanerskador. Fläckar. Sprickor. Smärre rothål. Nyckel saknas.