Bronserat trä samt glas. Dekor i form av lagergirlanger och fleuroner. Krön i form av urna. Urtavla i bemålad metall märkt Henric Bergsten, Lindesberg. Pendel finns. Höjd 90 cm.
Renoverad urtavla. Slitage, torrsprickor, krackelyr. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.