SKRIVBORD, gustavianskt, omkring 1700-talets slut.
Rektangulär skiva med utdragslådor. Beslag i mässing. På nedåt avsmalnande ben. Snidad dekor. Framtagen originalfärg. Längd ca 114, djup ca 64, höjd ca 73 cm.
Slitage, repor och märken. Mindre renovering, förstärkningar.