SKÄNK, gustaviansk, Hälsingland, 1800-talets början.
Rak form, med upphöjd kant. Dörrpar med bakomliggande hyllplan, utdragslådor ovan. Dekor av räfflade speglar. Längd ca 140, djup ca 50, höjd ca 117 cm.
Bruksslitage, repor och mindre stötskador. Mindre renovering, senare bemålning samt förstärkningar. Nyckel saknas.