HÖRNSKÅP, barock, 1700-tal
Svartmålad med dekor av kinesiserande figurscener. Skåpsdörr med bakomliggande hyllinredning. Bredd 80, djup 56, höjd 122, benställningens höjd 94cm. Nyckel finns.
Renoverad och kompletterad. Senare benställning. Maskstungen. Senare bemålad. Något slagen dörr. Sprickor. Skador. Krackelerad färg.