SPEGEL med KONSOLBORD, empire, 1800-talets början.
Förgylld och bronserad. Spegel med rak form, dekor av sprialvridna kolonetter, lyra. Mått 166 x 76cm. Konsolbord med marmorskiva, fot med marmorering. Sittande grip bär upp skiva. Mått bredd 78, djup 38, höjd 88cm.
Bruksslitage. Maskstungna. Sprickor. Bortfallen förgyllning/bronsering, med anlöpningar. Anlupet glas. Lagningar. Naggad skiva.