Mynt från serien “Romano-campana” med motiv av Herakles på adversen och Kapitolinska varginnan på reversen. Gravyr "Unione Italiana di riassicurazione - 1922-1972". Diameter 14, höjd 3,5cm.
Slitage. Repor.