LJUSKRONA, oscariansk, omkring sekelskiftet 1900. Höjd 90 cm.
11 ljusramar. Behängd med olikformade prismor. Delvis glasad mittstam. Diameter ca 65 cm.
Skador och slitage. Nagg och lagningar. 3 ljusarmar med skador varav två avbrutna ljusarmar. 1 ljusarm saknas. Senare elektrifierad. Ej funktionstestad.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?