SOFFA, empire, 1800-talets första hälft.
Rak form, fanerad med alm samt masurbjörk. Dekor av intarsia. Fast stoppad klädsel. Längd ca 196 cm.
Bruksslitage, repor och märken samt skador/fanerskador, varav en större vid ett av bakbenets insida. Lagningar samt förstärkningar.