Rund form. Fastmonterad på träplatta. Tassfötter. Två hänklar. Krönande figur blåsande i horn. Enligt uppgift stämplad under fotplatta. Höjd 32cm.
Bruksslitage. Repor. Bucklor. Färgbortfall på träplatta.