MATBORD, delvis nyrenässans och 1800-talets slut.
Gråmålat. Två halvmåneformade bord med vardera tre svarvade ben. Längd 122 bredd 61, höjd 75 cm vardera. Tre iläggsskivor med vardera bredd 59 cm. Total längd 299 cm.
Senare bemålning. Iläggsskivor och stöd för dessa av modern tillverkning. Smärre slitage.